mineraly
Diéty

Minerály


Pod pojmom minerály rozumieme prvky, ktoré telo potrebuje pre svoju funkciu. V potrave musí prijímať prvky z veľkej časti Mendělejovovy periodickej tabuľky, aby sme vôbec mohli žiť. Z najväčšej časti sú naše telá tvorené prvkov C, O, H a N, teda uhlíkom, kyslíkom, vodíkom a dusíkom. Tieto prvky sú základné štrukturálne prvky a tvoria vlastné masu nášho tela. Makroprvky alebo makrominerály sú tie minerálne prvky, ktoré potrebujeme v relatívne veľkom množstve https://en.wikipedia.org/wiki/Varicose_veins. Jedná sa vápnik (Ca), fosfor (P), sodík (Na), chlór (Cl), draslík (K) a síru (S). Tieto minerály sú súčasťou dôležitých štruktúr (kosti) a molekúl (dusík a síra v bielkovine).

Ostatným potrebným minerálom hovoríme mikroprvky, stopové prvky, mikrominerály a jedná sa náhodne o železo (Fe), kobalt (Co), chróm (Cr), zinok (Zn), selén (Se), jód (I) apod Tieto prvky často fungujú ako aktívne centrá dôležitých enzýmov alebo bielkovín sa mimoriadne funkcií. Železo viaže kyslík v hemoglobínu červených krviniek, chróm sa zúčastňujú metabolizmu glukozy, iod je súčasťou hormónov štítnej žľazy a pod

Na neustálom prívode minerálov z prvej skupiny sme úplne závislí a bez neho by sme rýchlo zahynuli sk.wikipedia.org. Prvky z druhej skupiny musíme príjímať pravidelne a ich nedostatok vedie k vážnym poruchám už za niekoľko málo dní. Minerály z tretej skupiny potrebujeme v malých množstvách a telo obvykle disponuje určitou zásobou, takže ich prípadný nedostatok sa prejaví až za týždne alebo mesiace. Niekedy sa môže jednať o takmer neviditeľný problém, ako v prípade selénu, ktorý chráni bunky pred mutáciami a tým pádom organizmus pred rakovinou https://sk.wikipedia.org/wiki/Vl%C3%A1so%C4%8Dnica. Nedostatok selénu sa tak prejaví vyššou pravdepodobnosťou vzniku rakovinového ochorenia, čo nie je nič, čo by si človek len tak všimol.

Počas našich programov Vám zabezpečíme dostatočný prísun dôležitých prvkov v strave jednak rozšírením jedálnička, ktorý bude zahŕňať najrôznejšie zdroje dôležitých živín a jednak suplementáciou vhodnými doplnkami, aspoň spočiatku. Samotné doplnenie chýbajúcich minerálov môže viesť k vylepšení telesného pocitu a ústupe nenápadných vleklých ťažkostí.

Rate this post