adult female athletes during pilates workout
Chudnutie

Metabolizmus


Metabolizmus označuje súhrn biochemických pochodov v tele. Český termín je látková výmena, je však dlhý, preto sa príliš neužíva.

Telo je schopné absorbovať široké spektrum rôznych látok, spracovať je na pomerne malý počet akýchsi “kociek” v stavebnici metabolizmu az tých potom zase “postaviť” nesmierne rôznorodé množstvo zlúčenín, bielkovín atď z ktorých sa ľudské telo skladá www.ncbi.nlm.nih.gov. Podstatnou súčasťou metabolizmu je mimo spracovania, premeny a výroby látok aj ich spaľovanie, ktorým vzniká energia.

Spaľovanie je výstižný výraz, pretože chemická podstata života má veľmi blízko k ohňu, na rozdiel od ohňa je však dýchanie starostlivo riadené. Najväčší metabolickú aktivitu majú malé deti, s vekom rýchlosť premeny látok klesá. Rýchlosť a účinnosť metabolizmu je závislá od viacerých faktorov: dedičné výbave človeka, na stave jeho hormónov, na výživu (vitamíny, minerály), na strave atp.

Počas našich programov sa o metabolizme dozviete viac, zameriame sa najmä na praktické dôsledky prísunu a trávenie sacharidov, bielkovín a tukov.

Rate this post