woman being massaged in spa
Zdravie

Artróza


Artróza je zjednodušený výraz lekárskeho pojmu osteoartróza . Ide o degeneratívne kĺbové ochorenia, ktorý môže sprevádzať zápal. Je to veľmi časté ochorenie, ktorej výskyt stúpa s vekom. Prejavuje sa námahová bolesťou, krátku stuhnutosťou nasledujúce po období, keď je kĺb v kľude.

Skontroluj: Motion Free

Prvé známky degenerujících kĺbov pozorujeme často už u 40tich ročných ľudí, až 80% ľudí nad 55 rokov má podľa RTG snímok prejavy osteoartrózy sk.wikipedia.org. Jedná sa o chorobu spôsobenú čiastočne dedičnými vlohami, je podmienená hormonálne a veľkú úlohu hrajú mechanické miestne vplyvy. Výskyt choroby je tak veľmi pravdepodobný u osôb s nadváhou, neřkuli obezitou. U obéznych býva výrazná redukcia hmotnosti príčinou úľavy a spomalenie ochorenia https://sk.wikipedia.org/wiki/Chrupka_(tkanivo).

Osteoartróza býva často zamieňať s reumatoidnou artritídou. Tu ide o chronické, vleklé ochorenie postihuje celý organizmus. Jeho podstatou je zápal, keď telo bojuje proti sebe samému. Hlavné prejavy ochorenia sa týkajú výstelky kĺbov, šliach a tíhových vačkov. Postupne dochádza k narušeniu funkcie pohybového aparátu, bolesti a stuhnutosť (hlavne ráno, kĺby treba “rozhýbať”), zmenám tvaru kĺbov apod

Máte nadváhu a bolia vás kolená alebo nohy? Opakuje vám lekár či schudnete?

Rate this post